شیراز، بلوار امیرکبیر، بعد از پلیس راه بوشهر، امداد خودرو شیراز مهر
09170005750

عیب یابی خودرو در کمترین زمان ممکن

 

مشکلات خودرو بسیار زیاد است و اگر شما دانش کافی در مورد خودرو و عیب های آن نداشته باشید، ممکن است دچار دردسرهایی زیادی شوید. به خصوص که خودروها روز به روز در حال پیشرفت هستند و هر روزه قطعات و اجزای جدیدی به آن ها اضافه می شود. بنابراین باید حتما باید در مورد خودرو و مشکلات آن اطلاعات داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم نحوه ی عیب یابی خودرو در کمترین زمان ممکن را بیاموزیم. به طوری که حتی اگر اطلاعات فنی زیادی در رابطه ماشین ندارید نیز به راحتی بتوانید مشکلات آن را تشخیص دهید.

 

عیب یابی خودرو در کمترین زمان ممکن

 

بو های غیر عادی

اگر بوی غیر عادی در خودرو احساس کردید، شک نکنید که اتومبیل شما دچار مشکل شده است. به هیچ عنوان از بو های غیر عادی نگذرید و حتما سعی کنید مشکل را بررسی و برطرف نمایید. چرا که اگر آن را جدی نگیرید و به بعد موکول کنید؛ هزینه، وقت و مشکلات جدی تری را برایتان به دنبال خواهد داشت.

در زیر نمونه هایی از بوی غیر عادی در ماشین و علت آن را توضیح داده ایم:

 • بوی دود اگزوز: بوی دود اگزوز خودرو بسیار سمی و خطرناک است و در صورت احساس این بو در داخل ماشین حتما متوقف شده و با حمل خودرو شیراز تماس بگیرید. این بو بیانگر وجود مشکل در اگزوز بوده که باید سیعا برطرف شود چرا که استنشاق طولانی مدت آن هوشیاری را کاهش داده و موجب مرگ خواهد شد.
 • بوی بنزین یا روغن: در صورتی که بوی بنزین یا روغن در خودرو حس می کنید، بیانگر نشت بنزین یا روغن در محفظه موتور خودرو است. البته بنزین و روغن از اطرف مخزن و زیر خودرو نیز نشت می کند که آن را می توانید ببینید ولی نشتی آن در محفظه خودرو قابل مشاهده نیست و فقط بوی آن را احساس می کنید. هنگام مواجه شدن با این بو نیز سریعا خودرو را به مکانیک نشان داده تا مشکل را بررسی و برطرف کند.
 • بوی مایع خنک کننده (ضد یخ): تشخیص بوی ضد یخ بسیار ساده است و چنانچه با آن مواجه شدید به این معنی است که ضد یخ نشتی داشته و درست کار نمی کند و موتور خنک نمی شود. بنابراین موتور بیش از حد گرم شده و آسیب خواهد دید. این مشکل را نیز به مکانیک بسپارید تا آن را رفع نماید.
 • بوی گوگرد: در صورتی که بوی گوگرد در خودرو به مشامتان خورد، یا باتری و یا مبدل کاتالیستی دچار مشکل شده است. البته بوی گوگرد ممکن است به دلایل دیگری مانند مشکلات سیستم سوخت نیز استشمام شود ولی این دو مورد که برشمردیم رایج ترین دلایل بروز آن است.
 • بوی لاستیک سوخته یا چوب: اگر بوی چوب یا تایر سوخته به مشامتان خورد، باید بدانید که مشکل از اصطکاک و گرمای زیاد اجزای خودرو از جمله لنت ترمز یا کلاچ خودرو است.
 • بوی کپک یا قارچ: این بو از فیلتر هوای کابین استنشاق می شود و دلیل آن نیز مشکل در سیستم گردش هواست. بنابراین باید فیلتر هوا را تعویض کنید.

موارد بالا بوهای غیر عادی که در خودرو رایج هستند و باید حتما عیب یابی و برطرف شوند، بود. اما اکر با بویی غیر از مواردی که توضیح دادیم برخورد کردید، سریعا خودروی خود را به مکانیک نشان دهید.

 

صدا های غیر عادی

وقتی خودرو مشکلی ندارد همه صداها طبیعی هستند، اما هنگامی که صداهای غیر عادی و غیر معمول شنیدید، شک نکنید که خودرویتان مشکل پیدا کرده است. غیر معمول ترین صداهای خودرو شامل موارد زیر می باشد:

 • صدای غژ غژ در هنگام چرخاندن فرمان می تواند به دلایل فرسودگی کمک فنرها، سیبک ها یا سیستم فنربندی باشد.
 • صدای ترکیدن به معنای شل بودن قالپاق ها، پایین بودن سطح روغن موتور و یا بالانس نبودن تایرهاست.
 • صداهای غیر عادی در هنگام ترمز کردن نشانگر وجود مشکل در لنت ترمزها می باشد.
 • صدای انفجار از اگزوز، وجود مشکل در سیستم سوخت اعم از رطوبت یا درست کار نکردن دریچه ی مکش هوا را خبر می دهد.

 

لرزش ها و نشانه های غیر طبیعی

همه اجزای خودرو را می توانید با استفاده از دست و پا بررسی کنید و هر گونه لرزش و نشانه های غیر طبیعی در آن ها را تشخیص دهید. این روش را هنگامی که ماشین روشن است بررسی کنید؛ اما نه حین رانندگی. مواردی که ممکن است توسط این روش با آن ها مواجه شوید، به شرح زیر هستند:

 

عیب یابی خودرو در کمترین زمان ممکن

 

 • همه اجزای خودرو مانند داشبورد، فرمان و .. را با دستتان لمس کنید تا ببینید کدام قسمت لرزش و ارتعاش غیر طبیعی دارد.
 • چراغ راهنما، برف پاک کن ها، کنترل های سیستم تهویه و سیستم صوتی را بررسی کنید و ببینید که آیا درست کار می کنند یا خیر. وجود هر گونه مشکل در این موارد ممکن است شما را با خطراتی در هنگام رانندگی مواجه کند.
 • دریچه های کولر، بخاری و تهویه را روشن کرده و دستتان را جلوی آن نگه دارید. با این کار متوجه خواهید شد که آیا به درستی کار می کنند یا مشکل دارند.
 • فرمان خودرو نیز ممکن است مشکلات متعددی داشته باشد. لرزش بیش از حد فرمان بیانگر وجود مشکلی در چرخ ها یا ترمز است. شل بودن فرمان مربوط به وجود مشکل در اهرم تای راد و یا سیبک آن است. سخت برگشت فرمان خبر از وجود مشکل در اجزای فرمان خودکار را می دهد و اگر فرمان به درستی عکس العمل نشان نمی دهد، جعبه فرمان مشکل دارد.
 • دنده را نیز بررسی کنید و اگر به درستی کار نمی کند، مشکل از جعبه دنده یا گیربکس است.
 • پدال ها را با پاهایتان بررسی کنید. اگر پدال گاز به درستی کار نمی کند یا به کف چسبیده است، در موتور، سیستم سوخت رسانی یا فنر برگردان مشکل وجود دارد. لرزش در پدال ترمز بیانگر خراب شدن لنت ترمزهاست. درست کار نکردن پدال کلاچ نیز به دلیل به دلیل وجود مشکل در فنر برگردان یا سیم کلاچ می باشد.

 

در آخر ذکر این نکته خالی از لطف نیست که چراغ های تعبیه شده در داشبورد نیز هشدارها و مشکلاتی در خودرو را به شما گوشزد می کنند. مهم ترین چراغ در این میان چراغ چک موتور (Check) است که در صورت روشن شدن باید موتور خودرویتان را به مکانیک نشان دهید. اگر در حین رانندگی با این مشکلی مواجه شدید، خودرو را متوقف کرده و با شرکت امداد شیراز متخصص در حمل خودرو و خودرو بر در شیراز تماس گرفته تا خودرویتان را به تعمیرگاه منتقل کنند.

 

 

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر